Scientific Programme

 

 

Tuesday 17

Wednesday 18

Thursday 19

Friday 20

Saturday 21

Sunday 22

Monday 23

Tuesday 24

8:45

 

 

 

 

 

WELCOME

 

Sources of energy for a sustainable future (1)

François-Pascal NEIRAC

 

Energy in Tunisia

Mounir

BELLOUMI

 Reduction of Carbon Dioxyde Emissions

Michel CONTURIE

 

 Nuclear Energy  1

Robert

GUILLAUMONT

 

Problems of climatic change and resource depletion: geological answers

Patrick

LEDRU

Energy & Health 1

André AURENGO

 

Radioactive waste - Energy plus Transmutation

Michail KRIVOPUSTOV

9:30

 

 

 

10:15

Sustainability

Plamen TZVETANOV.

Satellite Remote Sensing

Maria

ZORAN

 

 

10:15

COFFEE BREAK

 

 

10:30

 

 

 

 

WELCOME

 Sources of energy for a sustainable future (2)

François-Pascal NEIRAC

Indicators for Sustainable Energy Development

Natasa

MARKOVSKA

Natural gas and oil

Roland GEOFFROIS

Nuclear Energy 2

Robert

GUILLAUMONT

Storage of nuclear waste

Ghislain de MARSILY

 Energy & Health 2

André

AURENGO

 Hydrogen Storage

Jasmina GRBOVIC-NOVAKOVIC

11:15 

 

    

 

12:00

EMON project-Vinca Institute

Stevan

JOKIC

 

 

 

12:00

 
LUNCH

 

  

 

 

 

Tuesday 17

Wednesday 18

Thursday 19

Friday 20

Saturday 21

Sunday 22

Monday 23

Tuesday 24

 

13:30


14:15

Global warming and green house effect

Hervé

LE TREUT

The environment - Human development and industry

Anna SAPEGO

 

team building outing

Natural gas and oil

Roland GEOFFROIS

 

 

Culture

Genes, Environment and Health. Connections

Byron

JONES

Student presentations

Byron

JONES

 

 

DEPARTURE

 

 

15:00

Energy saving and pollution prevention in industrial plants I.P. RASKOVIC

 

15:00

COFFEE BREAK

 

15:15

Global warming and green house effect

Hervé

LE TREUT

 

"Wind Power : Myth and Reality"

Roland GEOFFROIS

  

 

team building outing

  

Energy trends and challenges to 2030

Fabien

ROQUES

 

Culture

 Sustainable Development Strategy of the Republic
of Serbia

M. Aleksandar

JoVOVic

 

Prize and Gala evening

 

 

16:00


Ecosystems and extreme events Henri DESCAMPS

16:15

 

 

 

 

 

16:45

Poster presentations

stevan Jokic-

Jean-Marie Guastavino

 

16:45

COFFEE BREAK

 

 

18:00

 

DINNER

 

 

 

19:30

Ice-breaker evening

 Free-evening

 team building outing

Free-evening

 POSTER

PREPARATION

Poster presentations

stevan Jokic-

Jean-Marie Guastavino

Gala evening and Embassy

 

 

First day : Tuesday 17

8:45-12:00 : Welcome

12:00-13:30 : Lunch

13:30-15:00 : Hervé LE TREUT : "Global warming and green house effect" (1)

15:00-15:15 : Coffee break

15:15-16:45 : Hervé LE TREUT : "Global warming and green house effect" (2)

16:45-17:00 : Coffee break

18:00 : Dinner

19:30 : Ice-breaker evening

Second day : Wednesday 18

8:45-10:15 : François-Pascal NEIRAC : "Sources of energy for a sustainable future" (1)

10:15-10:30: Coffee Break

10:30-12:00 : François-Pascal NEIRAC : "Sources of energy for a sustainable future" (2)

12:00-13:30 : Lunch

13:30-14:15 : Anna SAPEGO : "The environmental- human development and industralization in Kemerovo , Russia "

14:15-15:00 : Predrag RASKOVIC : "Energy saving and pollution prevention in industrial plants"

15:00-15:15 : Coffee break

15:15-16:45 : Roland GEOFFROIS : "Wind Power: Myth and Reality"

16:45 : Coffee break

18:00 : Dinner

19:30 : Free-evening

Third day : Thursday 19

8:45-9:30 : Mounir BELLOUMI : "Energy in Tunisia"  

9:30-10:15 : Plamen TZVETANOV : "Energy sustainability in Bulgaria"

10:15-10:30: Coffee Break

10:30-11:15 : Natasa MARKOVSKA: "Indicators for Sustainable Energy Development"

11:15-12:00 : Stevan JOKIC: "EMON project-Vinca Institute"

12:00-13:30 : Lunch

13:30-16:45: Team Building Outing

16:45-17:00 : Coffee break

18:00 : Dinner

19:30 : Team Building Outing

Fourth day : Friday 20

8:45-10:15 :Michel CONTURIE : "Reduction of Carbon Dioxyde Emissions by capture and re-injections"

10:15-10:30: Coffee Break

10:30-12:00 : Roland GEOFFROIS : "Natural gas and oil" (1)

12:00-13:30 : Lunch

13:30-15:00 :Roland GEOFFROIS : "Natural gas and oil" (2)

15:00-15:15 : Coffee break

15:15-16:45 : Fabien ROQUES : "Energy trends and challenges to 2030"

16:45-17:00 : Coffee break

18:00 : Dinner

19:30 : Free-evening

Fifth day : Saturday 21

8:45-10:15 : Robert GUILLAUMONT : "Nuclear Energy : Environment, sustainable development, renewable energy" (1)

10:15-10:30: Coffee Break

10:30-12:00 : Robert GUILLAUMONT : "Nuclear Energy : Environment, sustainable development, renewable energy" (2)  

12:00-13:30 : Lunch

13:30-15:00 : Culture

15:00-15:15 : Coffee break

15:15-16:45 : Culture

16:45-17:00 : Coffee break

18:00 : Dinner

19:30 : Poster preparation

Sixth day : Sunday 22

8:45-10:15 : Jacques VARET : "Problems of Climatic Change and Resource Depletion:Geological answers"

10:15-10:30: Coffee Break

10:30-12:00 : Ghislain de MARSILY : "Storage of nuclear waste" 

12:00-13:30 : Lunch

13:30-15:00 : Byron JONES : "Genes, Environment and Health. Connections"

15:00-15:15 : Coffee break

15:15-16:00 : M. Aleksandar JOVOVIC : "Sustainable Development Strategy of the Republic of Serbia"

16:00-16:15 : Henri DESCAMPS : "Ecosystems and extreme events" (Presentation by Jean-Marie GUASTAVINO)

16:15-16:45 : Stevan JOKIC and Jean-Marie GUASTAVINO : "Presentations of Posters"

16:45-17:00 : Coffee break

18:00 : Dinner

19:30 : Stevan JOKIC and Jean-Marie GUASTAVINO : "Poster presentations"

Seventh day : Monday 23

8:45-10:15 : André AURENGO : "Energy and Health" (1)

10:15-10:30: Coffee Break

10:30-12:00 : André AURENGO : "Energy and Health" (2)

12:00-13:30 : Lunch

13:30-15:00 : Byron JONES : "Student presentations"

15:00-15:15 : Coffee break

15:15-16:45 : Prize and Gala evening

16:45-17:00 : Coffee break

18:00 : Dinner

19:30 : Gala evening and Embassy

Eight day : Tuesday 24

8:45-9:30 : Michail KRIVOPUSTOV : "Energy plus Transmutation"

9:30-10:15 : Maria ZORAN : " Satellite Remote Sensing for Nuclear Power Plant Environment's analysis"

10:15-10:30: Coffee Break

10:30-12:00 : Jasmina GRBOVIC-NOVAKOVIC : "Hydrogen storage in Magnesium Based Alloys"

12:00-13:30 : Lunch

13:30-15:00 : DEPARTURE